NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Start-Up-Med: Pandemia przyspieszyła innowacyjność

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 20 czerwca 2021 06:00

Z dyskusji jurorów, która towarzyszyła prezentacji i ocenie najlepszych dziesięciu projektów zgłoszonych do III edycji konkursu Start-Up-Med VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych wynikało, że paradoksalnie pandemia nie spowolniła kreatywności w szukaniu nowych rozwiązań dla medycyny.

Start-Up-Med: Pandemia przyspieszyła innowacyjność
Start-Up-Med: Najwięcej głosów czytelników otrzymało rozwiązanie HoloGraft Fot. PTWP
  • Jak mówił Krzysztof Kopeć, w pandemii przekonaliśmy się jaką wartość ma posiadanie własnego przemysłu, jak cenny jest rodzimy potencjał intelektualny
  • Zdaniem prof. Piotra Buszmana świat w czasie pandemii zdał sobie sprawę z tego, iż w ochronę zdrowia należy inwestować, że nie ma dróg na skróty, należy wspierać innowacyjne projekty i nowatorskie rozwiązania
  • - W Polsce inwestujemy w rozwój nauki i myśli technicznej. Niestety później, kiedy przechodzi czas wdrożenia konkretnego rozwiązania, pojawiają się problemy - stwierdził prof. Marek Gzik w dyskusji na temat wspierania Stat-Up’ów

Nagrodzone projekty

Z prawie pięćdziesięciu projektów Start-Up’owych, zgłoszonych do tegorocznego konkursu Start-Up-Med, wyłonioną wcześniej finałową dziesiątkę oceniało grono doświadczonych jurorów.

W tym gronie znaleźli się prof. Piotr Buszman, kierownik Katedry Kardiologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, kierownik ds. badań przedklinicznych w Centrum Badawczo-Rozwojowy American Heart of Poland, prof. Marek Gzik, kierownik Katedry Biomechatroniki na Politechnice Śląskiej, przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynierii Biomedycznej tej uczelni, Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków.

Innowacyjne rozwiązania oceniali także dr Magdalena Kosydar-Piechna, Senior Medical Advisor z firmy Pfizer Polska, dr Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca w Polskiej Federacji Szpitali, Aleksandra Mościcka-Studzińska, zastępca dyrektora Działu Zarządzania Ekspertami NCBR, prof. Zbigniew Nawrat, dyrektor kreatywny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenie na rzecz Robotyki Medycznej, nauczyciel akademicki SUM oraz Marcin Szczeciński, Investment Manager w firmie Adamed Pharma S.A.

W ocenie jurorów, w kategorii Start-Up najlepszym projektem okazał się robot Prodromus, zgłoszony przez firmę Innomus - zautomatyzowany trenażer chodu, pozwalający na kontrolę ruchu we wszystkich sześciu stawach, umożliwiający trening z możliwością wyboru 5 ćwiczeń ze zmienną prędkością i długością kroku, na podstawie wzorca chodu.

Robot Prodromus jest przeznaczony między innymi dla pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, po udarach, z dystrofią mięśniową i innymi schorzeniami wpływającymi na ograniczenia ruchowe i wady postawy.

W kategorii Najlepszy Ośrodek Medyczny Naukowy wybrana przez jurorów została II Katedra i Klinika Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dr Ewa Grudzińska zaprezentowała jurorom innowacyjne urządzenie umożliwiające zautomatyzowany i szczegółowy pomiar kątów zeza w różnych ustawieniach gałki ocznej, z wykorzystaniem technik wirtualnej projekcji stereoskopowej i analizy ruchu oczu przy użyciu skalibrowanego systemu optycznego i kamer.

Także Czytelnicy portalu rynekzdrowia.pl wybrali ich zdaniem najlepszy projekt. Najwięcej głosów otrzymało rozwiązanie HoloGraft służące do przetwarzania obrazów tomografii komputerowej u pacjenta kardiologicznego do formy trójwymiarowego modelu holograficznego aorty i jej naczyń bocznych.

Pomimo pandemii

Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, wskazał, że pandemia pokazała nam, iż ogólne tendencje związane z ograniczaniem zapasów, skróceniem łańcuchów dostaw, lokowania produkcji wyłącznie tam, gdzie jest tańsza siła robocza, niekoniecznie się sprawdza.

- W pandemii przekonaliśmy się jak istotne jest i jaką wartość ma posiadanie własnego przemysłu, produkcję, a także potencjału intelektualnego. Oszukiwaliśmy się, że wszystko można kupić gdzieś taniej. Pandemia uświadomiła nam, że trzeba to mieć wszystko bliżej nas - mówił prezes Kopeć.

Jak podkreślał prof. Piotr Buszman, dzięki wypracowanym systemom on-line, wykorzystaniu audiowizualizacji, rok 2020 pomimo pandemii był czasem dużej aktywności Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland. Wpłynęło do niego sporo nowych rozwiązań.

- Przede wszystkim świat zdał sobie sprawę z tego, iż w ochronę zdrowia należy inwestować, pandemia dobitnie pokazała, że nie ma dróg na skróty - podkreślał prof. Buszman. 

Wzrasta wiarygodność nauki

Jak mówił prof. Marek Gzik, w najbliższych latach nie przybędzie nam lekarzy, pielęgniarek, a przecież trudna sytuacja kadrowa w ochronie zdrowia nie dotyczy jedynie Polski, ale praktycznie każdego kraju w Europie, właściwie całego świata.

- Te braki może pomóc nam wypełnić technologia - podkreślał prof. Gzik.

Jego zdaniem, naprawdę wiele innowacyjnych projektów rozwiązań w medycynie dzięki temu, że mamy dużo bardzo zdolnych ludzi, powstaje w Polsce. Jednak, kiedy przychodzi czas ich wdrożenia, gdy istnieje potrzeba zainwestowania w takie projekty sporych pieniędzy, nie ma zainteresowania. Wtedy takie pomysły są implementowane przez zagraniczne koncerny.

- W Polsce inwestujemy w rozwój nauki, w rozwój myśli technicznej, a później bardzo łatwo, kiedy przechodzi wdrożenie konkretnego rozwiązania, pojawiają się problemy - dodał prof. Gzik.

Jak przekonywała dr Magdalena Kosydar-Piechna, firma Pfizer, którą reprezentuje, od wielu lat jest skoncentrowana na nauce, dlatego rozwój innowacji, szczególnie w dziedzinie „life science” jest dla niej bardzo ważny.

- Pandemia wywróciła nasz świat do góry nogami. Nauka zawsze szukała odpowiedzi na najbardziej palące problemy i tym ostrzej widzimy je teraz. Dzięki nauce, kreatywności młodych, różnym innowacjom obserwujemy niesłychany postęp. Cieszy to, że pandemia zwróciła nas w kierunku nauki naukowców, start-up’ów w dziedzinie „life science”, które poszukują nowych rozwiązań i odpowiedzi na nasz palące problemy w zakresie zdrowia – mówiła dr Kosydar-Piechna.

- Pandemia zmieniła nastawienie całych społeczeństw do nauki, pokazała jej dużą wiarygodność. Najnowsze badania pokazały, że pod wpływem pandemii ludzie bardziej ufają nauce, metodom naukowym - dodała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum