SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?
   Aktualizacja:

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?

System BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Dla wielu z nas stał się niemal podstawowym narzędziem, często zastępując tradycyjne karty płatnicze. Jednocześnie nie każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich funkcjonalności tego narzędzia Zobaczmy, jak działa czek BLIK.  

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?
Spis treści
więcej Ikona strzałki


Usługa BLIK zadebiutowała 9 lutego 2015 roku i niemal natychmiast znalazła olbrzymie uznanie w oczach użytkowników. Wprowadzała m.in. rewolucyjny sposób regulowania płatności podczas transakcji zarówno online, jak i w tradycyjnych sklepach, pozwoliła na błyskawiczne przesyłanie środków na numer telefonu czy wypłatę gotówki z bankomatów bez konieczności posiadania karty płatniczej. 

Co więcej: jest to również w pełni polskie rozwiązanie, za którego stworzenie odpowiada Polski Standard Płatności sp. z o.o., a z możliwości systemu korzystać mogą klienci większości banków. Jedną z funkcjonalności są przy tym czeki BLIK, pozwalające na wygodne zarządzanie finansami czy dzielenie się środkami z innymi osobami. Warto dowiedzieć się, kiedy okażą się przydatne i jak z nich korzystać.

Czek BLIK: co to jest?

Czeki nie zdobyły wprawdzie większej popularności w polskim systemie bankowym, jednak wykorzystywany przez nie mechanizm może okazać się przydatny również dzisiaj. Bazuje na nim również czek BLIK, czyli jedna z istotnych funkcjonalności systemu. Pozwala ona – dokładnie tak jak standardowe kody BLIK – realizować:

  • Płatności w Internecie.

  • Płatności w sklepach stacjonarnych.

  • Wypłacać gotówkę z bankomatów.

Z tradycyjnymi czekami łączy je również możliwość udzielenia w ten sposób środków innej osobie: po powierzeniu jej wygenerowanych kodów może dokonać wypłaty pieniędzy czy zrealizować zakupy. Niewykorzystane finanse powrócą natomiast na konto.

Jak wystawić czek BLIK?

Kolejną zaletą czeków BLIK jest proste i intuicyjne działanie. Pod wieloma względami przypomina zresztą cały system. Użytkownik, który chce rozpocząć korzystanie z tej funkcjonalności, musi najpierw ustalić hasło, które będzie niezbędne do korzystania z czeku BLIK. Można je również zmieniać w późniejszym etapie, pamiętając przy tym o tym, że jeżeli chcemy w ten sposób przekazać środki innej osobie, musi znać również ustalone hasło.

Aby utworzyć czek BLIK należy:

  • Otworzyć aplikację mobilną banku.

  • W części poświęconej systemowi BLIK wybrać opcję „Czek BLIK”.

  • Po zdefiniowaniu hasła wybrać opcję utworzenia nowego czeku BLIK.

  • Wprowadzić informacje: wartość czeku, termin ważności czeku, tytuł czeku.

  • Zatwierdzić poprzez wybranie „Utwórz czek”.

Z utworzonego w ramach BLIK czeku można korzystać zarówno samodzielnie, jak i przekazać go osobom trzecim. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że można korzystać z niego offline. Osoba podejmująca środki musi znać jedynie wygenerowany kod oraz hasło. Wystawca czeku BLIK nie będzie musiał również zatwierdzać transakcji. Co ważne: w chwili utworzenia czeku środki są blokowane na koncie, zostaną zwrócone, jeżeli czek BLIK nie zostanie wykorzystany w ustalonym okresie. Jeżeli odbiorca nie wykorzysta pełnej sumy, zwrócona zostanie różnica. To wobec tego znakomity sposób np. na wsparcie finansowe przebywającego na wyjeździe dziecka czy innych bliskich osób, które nie mają dostępu do gotówki. Jednocześnie można wygenerować do pięciu czeków, ich udostępnianie jest niezwykle proste dzięki funkcji przesyłania czeku BLIK do innych osób.

Jak wypłacić czek BLIK?

Równie prosto prezentuje się sposób realizacji udostępnianych czeków BLIK. Aby dać innej osobie dostęp do środków, wystarczy przekazać jej wygenerowany kod oraz ustalone na samym początku hasło. Odbiorca powinien natomiast:

  • Wybrać w bankomacie opcję „wypłata BLIK”,

  • Wprowadzić kod by odebrać czek BLIK,

  • Zdefiniować kwotę transakcji,

  • Zatwierdzić operację hasłem.

 Kwestie bezpieczeństwa

Czek BLIK to bardzo bezpieczna forma przekazywania środków innym osobom. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko, warto przede wszystkim dobrze określić czas aktywności czeku: im krótszy, tym mniejsza szansa na to, że zostanie wykorzystany przez niepowołaną osobę. Oczywiście w odpowiedni sposób należy chronić również kody umożliwiające dostęp do środków: powinny być przesłane w oddzielnych wiadomościach, natomiast kiedy podejrzewamy, że znalazły się w nieodpowiednich rękach, należy anulować czek i zmienić hasło dające dostęp do funduszy.

Sprawdź również: Jak cofnąć przelew BLIK?

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

BLIK

Poradniki