SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Jak zamknąć konto w banku? Zamknięcie rachunku bankowego bez stresu
   Aktualizacja:

Jak zamknąć konto w banku? Zamknięcie rachunku bankowego bez stresu

Własne konto bankowe dzisiaj to podstawa egzystowania w świecie finansów.  Oferta jest bardzo bogata i cały czas się zmienia. Czasami siłą rzeczy koniecznością staje się likwidacja dotychczasowego rachunku. Dzisiaj poprowadzimy was przez proces procesu -  jak zamknąć konto w banku.

Jak zamknąć konto w banku? Zamknięcie rachunku bankowego bez stresu
Spis treści
więcej Ikona strzałki


Często mamy obiekcje zamknięciem konta i zmianą go na korzystniejsze. Rachunek bankowy nie jest jednak obarczony dożywociem. Po pierwsze warto mieć świadomość, że posiadanie kilku kont jest, ze wszech miar, pożyteczne. Nie powinniśmy się uzależniać od oferty jednej instytucji. Jest to szczególnie istotne w trakcie awarii, które zdarzają się regularnie. Jednak mnożenie bytów w nieskończoność też nie jest dobrym rozwiązaniem i nie powinno nas to powstrzymywać przed zamknięciem rachunku. 

Miły pracownik banku w trakcie zakładania konta osobistego w oddziale banku nie powinien nas mentalnie przywiązywać do danej jednostki. Szczególnie że banki ułatwiając na wszelkie sposoby złożenie wniosku na odległość (wystarczy dowód osobisty), nie ułatwiają nam zadania w sytuacji, gdy trzeba zamknąć konto osobiste. W pierwszym przypadku korzystanie z bankowości internetowej na stronie banku jest dziś bajecznie proste.

Czasem trzeba wydać dyspozycję zamknięcia rachunku, czyli po prostu zamknąć konto. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy po kolejnej aktualizacji regulaminu, bank nalicza opłaty, których się wcześniej nie spodziewaliśmy. Możemy mieć też mieć taką motywację, gdy rośnie koszt za kartę debetową, albo samo prowadzenie rachunku osobistego.

Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto co jakiś czas robić przegląd swoich rachunków bankowych. Są nimi promocje bankowe. Instytucje finansowe często oferują korzystne prowizje i rabaty nowym klientom. A za nowych traktowani są tacy, którzy przez kilka ostatnich lat (najczęściej 2-3) nie korzystali z usług danej jednostki. 

Czasami po otworzeniu konta bankowego w innym banku, koniecznością staje się likwidacja dotychczasowego rachunku. Warto dowiedzieć się, jaka jest procedura zamykania konta w danym banku. Szczególnie że rzadko kiedy jest ona intuicyjna. I dlatego postaramy się Ci w tym pomóc.

Wniosek o zamknięcie konta: różne podejście banków

Instytucje dbają o to, aby nowi klienci mogli w jak najłatwiejszy sposób rozpocząć współpracę z bankiem i otworzyć w nim rachunek osobisty. Z drugiej strony nie zawsze przekłada się to również na możliwość zamknięcia konta. Ta czynność może być sama w sobie zdecydowanie bardziej skomplikowana i wiązać się np. z koniecznością osobistego stawienia się w placówce banku lub wysłania wniosku o zamknięcie konta listem poleconym. Pamiętajmy przy tym, że obowiązywać nas może okres wypowiedzenia umowy.

Jednocześnie jednak rozpoczynając korzystanie z usług wybranej instytucji, rzadko sprawdzamy, jak instytucja podchodzi do kwestii potencjalnego rozstania. Warto to zrobić, zwłaszcza jeżeli korzystamy z promocji bankowych lub często zmieniamy bank prowadzący nasz podstawowy rachunek. Jest to także szczególnie ważna wiedza w dobie zmieniających się w szybkim tempie ofert: te stają się coraz bardziej atrakcyjne, jednak zmiana konta będzie opłacalna w większości przypadków wtedy, kiedy najpierw złożymy wniosek o zamknięcie konta.

Sprawdź możliwości i zamknij konto

Klient ma oczywiście prawo do złożenia wniosku o zamknięcie konta w każdym banku. Wbrew oczekiwaniom nie zawsze będzie to jednak równie proste, co jego założenie. Warto przeanalizować, jak do tej procedury pochodzą największe banki obecne na rynku. Przed złożeniem dokumentów trzeba również upewnić się, jak ta procedura prezentuje się w konkretnej instytucji.

Jeśli procedurę zamykania konta chcemy przeprowadzić korespondencyjnie, nasze wypowiedzenie powinno zawierać:

  • Datę

  • Imię i nazwisko posiadacza/posiadaczy rachunku

  • Numer PESEL

  • Numer rachunku bankowego, które zamykamy

  • Numer rachunku do przelania pozostałych środków

  • Podpis złożony na wypowiedzeniu powinien być taki sam, jak obecny na umowie "wzór podpisu"

W większości przypadków umowy są zawierane na czas określony, a okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc. Należy więc uwzględnić ten termin i złożyć wniosek o zamknięcie konta w odpowiednim momencie.

Jak zamknąć konto w mBanku

Podobne możliwości oferuje również bank, który cały czas szczególny nacisk kładzie na wykorzystanie technologii w codziennym życiu. Klienci mBanku wniosek o zamknięcie konta mogą złożyć w standardowy sposób:

  • Udając się do jednego z obecnych w Polsce mKiosków.

  • Przesyłając go pocztą na adres banku:
    mBank S.A.
    Bankowość Detaliczna
    Skrytka Pocztowa 2108
    90-959 Łódź

  • Elektronicznie:
    W tym celu należy zalogować się w serwisie transakcyjnym, wybrać opcję pomoc --> inna sprawa, a następnie wybierając kategorie --> rachunki --> wypowiedzenie umowy rachunku. Po czym należy wypełnić pojawiający się formularz.

  • Do dyspozycji klientów, którzy decydują się na rezygnację z rachunku, pozostaje także infolinia:+48 426 300 800 lub 783 300 800.

Po złożeniu wypowiedzenia umowy zastrzeżone zostaną również karty przypisane do konta, a środki trafią na wskazany numer rachunku lub zostaną zdeponowane w przypadku braku takiej dyspozycji.

Jak zamknąć konto w banku PKO BP?

Największy polski bank oferuje dwa sposoby złożenia wniosku o zamknięcie konta:

  • Online
    Należy skorzystać z IKO lub iPKO, wybierając:
    Moje Produkty (lub "więcej" w IKO)
    Konto
    Dyspozycje i zaświadczenia
    Zamknięcie konta

  • Osobiście w placówce
    By zamknąć konto, będziesz potrzebował dowodu osobistego oraz formularza zawierającego wypowiedzenie umowy rachunku osobistego.

  • Listownie, wysyłając wniosek o zamknięcie konta za pośrednictwem poczty na adres oddziału, w którym zostało otwarte, lub centrali banku na adres banku:
    PKO Bank Polski Spółka Akcyjna – Centrala
    ul. Puławska 15
    02-515 Warszawa

We wniosku należy przy tym wskazać, w jaki sposób bank ma przekazać zgromadzone na koncie środki: możliwa jest zarówno wypłata w oddziale (w razie zastosowania punkty 2), jak i przekazanie ich na inne konto.

Warto na zamykanym rachunku zachować drobną sumę na pokrycie kosztów użytkowania konta bankowego obowiązującego przez okres wypowiedzenia umowy.

Zamknięcie konta w ING

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku banku ING. Instytucja również umożliwia zamknięcie konta osobiście w placówce banku, on-line (tylko w przypadku kont PLN), jak i drogą korespondencyjną.

Drogą online należy zalogować się do Mojego ING, wejść w szczegóły swojego konta i wybierać opcję Zamknij konto na dole strony.

Zamknięcie konta bankowego nie jest możliwe, gdy z nim powiązany jest np. produkt kredytowy, lub dokonane jest na nim zajęcie komornicze.

Równolegle należy również zlikwidować kartę płatniczą. Dobrą informacją dla klientów jest możliwość dopięcia wszelkich formalności podczas jednej wizyty. W jej trakcie wypłacone mogą być również zdeponowane na rachunku środki. ING nie udostępnia wzoru wniosku o zamknięcie konta. Można jednak stworzyć go samodzielnie, nie zapominając przy tym o wskazaniu numeru konta, numeru rachunku, na który mają trafić fundusze, i podstawowych danych klienta.

Gdy już nastąpi zamknięcie konta bankowego, nie będziemy mieli dostępu do jego historii. Jednak można ją wciąż zamówić za opłatą.

Bank Pekao: jak podchodzi do zamknięcia konta?

Podobne procedury przewidział dla swoich klientów również bank Pekao. Okres wypowiedzenia wynosi standardowe 30 dni. Można zrobić to na cztery sposoby:

  • Online
    Zamykanie konta bankowego będzie możliwe za pośrednictwem bankowości internetowej pekao24.com.pl lub poprzez czat w aplikacji mobilnej PeoPay.

  • W infolinii
    Należy skontaktować się z infolinią za pomocą numeru +48 22 59 12 232 lub 801 365 365.

  • Korespondencyjnie, wysyłając wypowiedzenie umowy rachunku bankowego na adres banku:
    Bank Pekao SA
    ul. Grzybowska 53/57
    00-844 Warszawa

  • W oddziale banku
    Nie zapomnij, że będzie do tego potrzebny dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem.

W trakcie okresu wypowiedzenia należy natomiast dokonać transferu środków. Jeżeli do niego nie dojdzie, fundusze zostaną przekazane na nieoprocentowany rachunek techniczny. Złożenie wniosku o zamknięcie konta wiąże się również z likwidacją przypisanej do niego karty płatniczej.

Jak przeprowadzić likwidację konta w Banku Millennium?

Na klientów czekają od dawna cztery alternatywne sposoby:

  • Osobiście w oddziale banku

  • Listownie, wysyłając wniosek do centrali banku:
    Bank Millennium SA
    ul. Stanisława Żaryna 2A
    02-593 Warszawa

  • Telefonicznie, korzystając z numeru infolinii
    +48 22 598 40 40 albo 801 331 331
    lub w języku rosyjskim i ukraińskim: +48 22 598 40 45

  • Za pośrednictwem systemu internetowego Millenet:
    Po zalogowaniu się należy kliknąć na Nazwisko klienta -> Wnioski i umowy -> Zamykanie konta -> Wybierz konta -> Uzupełnienie danych przelewu do innego banku po zamknięciu konta oraz powodu zamknięcia.

W ten sam sposób zrezygnujemy również z innych powiązanych z nim produktów, w tym limitu w rachunku czy karty debetowej.

Warto pamiętać, że w okresie wypowiedzenia wciąż obowiązują opłaty za prowadzenie konta 360 i użytkowanie karty. Wobec tego w okresie 30 dni wypowiedzenia trzeba zapewnić wpływ 1000 zł i wykonać jedną transakcję kartą lub BLIKIEM.

Jak zamknąć konto w Santander Banku?

Można to zrobić na kilka sposobów:

Telefonicznie: Zadzwoń na infolinię banku. Numer infolinii znajdziesz na stronie internetowej Santander Bank Polska. Dzwoniąc, będziesz mógł zlecić zamknięcie konta. Pamiętaj, że infolinia jest dostępna w określonych godzinach roboczych​.

Korespondencyjnie: Możesz wysłać pisemne wypowiedzenie umowy konta na adres: Santander Bank Polska S.A. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Pismo powinno zawierać Twoje dane, numer konta, sposób zadysponowania środkami oraz własnoręczny podpis potwierdzony notarialnie lub przez polską placówkę dyplomatyczną, jeśli przebywasz za granicą.

Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

Aby zamknąć konto w BNP Paribas, masz kilka opcji:

Telefonicznie: Możesz zadzwonić na infolinię banku pod numerem +48 22 134 00 00 lub +48 500 990 500. Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Podczas rozmowy z konsultantem, możesz złożyć dyspozycję zamknięcia konta​.

Listownie: Jeśli wolisz metodę korespondencyjną, możesz wysłać podpisane wypowiedzenie na adres: BNP Paribas Bank Polska S.A. ul. Kasprzaka 2 01-211 Warszawa​.

Jak zamknąć konto w Plus Banku?

Zamykając konto w Plus Banku, wiąże się z dwoma opcjami:

  1. Zamknięcie konta osobiście w placówce:

    • Udaj się do najbliższej placówki Plus Banku z dokumentem tożsamości.

    • Zgłoś konsultantowi chęć zamknięcia rachunku.

    • Wypełnij niezbędne dokumenty z pomocą konsultanta.

    • Poproś o potwierdzenie zamknięcia konta, np. kopia dokumentu z adnotacją o wpłynięciu​​.

  • Aby zlokalizować najbliższą placówkę, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie plusbank.pl.

Zamknięcie konta listownie:

  • Wypowiedzenie umowy konta wyślij listem poleconym z potwierdzeniem odbioru na adres: Plus Bank SA ul. Zwierzyniecka 18 60-814 Poznań​.

W liście podaj aktualną datę, imię i nazwisko, PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości, numer zamykanego rachunku, numer rachunku do przelania pozostałych środków oraz prośbę o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych i potwierdzenie zamknięcia konta​.

Możliwość przeniesienia konta do innego banku

W Polsce klienci mają możliwość przeniesienia swojego konta osobistego do innego banku. Proces ten jest znany jako "mobilność rachunku" i został ułatwiony przez przepisy Unii Europejskiej. Dzięki temu klienci mogą łatwiej zmieniać banki, szukając lepszych warunków lub usług.

  1. Wniosek o przeniesienie konta: Aby rozpocząć proces, klient musi złożyć wniosek w nowym banku, w którym chce otworzyć konto.

  2. Zadania nowego banku: Nowy bank, na podstawie otrzymanego wniosku, zajmuje się całym procesem przeniesienia konta. Obejmuje to przeniesienie środków, stałych zleceń płatniczych oraz innych zobowiązań i uprawnień związanych z kontem.

  3. Czas realizacji: Proces przenoszenia konta zwykle trwa kilka dni roboczych i jest bezpłatny dla klienta.

  4. Komunikacja z obecnym bankiem: Nowy bank koordynuje proces z obecnym bankiem klienta, aby zapewnić płynne przeniesienie wszystkich operacji i środków.

W ten sposób nie tylko skutecznie zamkniemy dotychczasowy rachunek i założymy nowy, ale w łatwy sposób przeniesiemy również m.in. zlecenia stale, a nawet poinformujemy instytucje czy pracodawcę o nowym numerze rachunku.

Zmiana banku może być bardzo prosta i nie wiązać się z dodatkowymi problemami. Pracownicy instytucji zajmą się natomiast wszystkimi formalnościami. W wielu przypadkach będzie to prostsze i łatwiejsze od złożenia wniosku o zamknięcie konta i otwierania równolegle nowego rachunku.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Zamknięcie konta bankowego

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki