Formula 1: surpriză mare în Marele Premiu al Australiei și un accident groaznic în ultimul tur

Duminica, 24 Martie 2024, ora 07:26
9262 citiri
Sainz (stânga) a profitat de abandonul lui Verstappen

Campionul mondial Max Verstappen a fost nevoit să abandoneze în turul al patrulea al Marelui Premiu al Australiei.

Max Verstappen a plecat din pole-position și conducea în Marele Premiu al Australiei. Ceea ce părea a fi startul unei noi curse la finalul căreia olandezul să triumfe, s-a transformat într-un coșmar după patru tururi.

"Frâna de pe dreapta spate s-a blocat. Era ca și cum ai conduce cu frâna de mână trasă", a explicat Verstappen, care a ajuns la boxe cu mașina în flăcări.

Plecat de pe locul doi în grilă, spaniolul Carlos Sainz (Ferrari) a profitat. El a trecut la conducerea cursei și a mers perfect până la final.

A fost a treia victorie a carierei pentru Sainz, care este la ultimul sezon la Ferrari, urmând a fi înlocuit de Hamilton.

Sainz a fost urmat de coechipierul lui, Charles Leclerc, iar piloții McLaren, Lando Norris și Oscar Piastri, s-au clasat pe locurile 3 și 4.

Sergio Perez (Red Bull) a sosit al cincilea.

În afara lui Verstappen, și septupulul campion mondial, Lewis Hamilton, a fost nevoit să abandoneze, iar în ultimul tur George Russell a suferit un accident teribil.

Începe sarabanda mutărilor din Formula 1: după Hamilton, un alt pilot a fost "transferat"
Echipa Audi, care va debuta pe griă în Formula în 2026, a obţinut semnătura lui Nico Hülkenberg, care va părăsi Haas la sfârşitul anului 2024 şi se va alătura echipei Sauber din 2025,...
Ce bombă în Formula 1: echipa Red Bull e pe cale să fie părăsită de "cel mai mare om din istoria F1"
Red Bull ar putea să fie nevoită să se descurce fără artizanul succeselor din ultimii ani. Echipa de Formula 1 este în mijlocul unui scandal. BBC Sport scrie că inginerul șef al Red...
#formula 1, #marele premiu al australiei, #sainz, #Verstappen , #stiri Formula 1